Švédsko – Kungsleden příprava

Skandinávské země jsme si s Davidem zamilovali už před několika lety. Navštívili jsme dvakrát Island a byli jsme také v Norsku. Švédský nejznámější a také nejhezčí dálkový trek Kungsleden jsme chtěli jít již v létě 2020. Měli jsme i koupené letenky, ale bohužel kvůli covidu a situaci ve Švédsku nám letenky byli zrušené a my se nakonec rozhodli, že vyrazíme do Norska. Sen projít si trek za polárním kruhem ale zůstal. Proto jsme své plány přesunuly na léto 2021 a moc doufali, že to vyjde. A vyšlo 🙂

Kungsleden neboli Královská cesta je turistická trasa v severním Švédsku a prochází jednou z největších zbývajících evropských oblastí divočiny. Kungsleden byla vytvořena Svenska Turistföreningen (STF – Švédskou turistickou asociací) na konci 19. století s cílem, aby více lidí mohlo zažít krásu Laponska. Cesta má přibližně 440 km mezi Abiskem na severu a Hemavanem na jihu. Stezka je rozdělena na čtyři části, které představují každý přibližně jeden týden turistiky. Zdaleka nejnavštěvovanější částí je ta nejsevernější mezi Abiskem a Kebnekaise, na níž také leží nejvyšší hora celého Švédska Kebnekaise (2097 m.n.m.) Podél trasy je spousty chat, na kterých si lze zaplatit ubytování, a nebo za poplatek přespat ve stanu přímo u chaty a využívat její zázemí. Chaty spravuje STF a na naše poměry jsou dosti drahé.

My jsme se rozhodli, že si projdeme právě tu nejsevernější a také podle spousty zdrojů nejhezčí část z Nikkaluokty do Abiska. Tento trek se oficiálně jmenuje Dag Hammarskjöldleden a zhruba po 40 km se spojuje s Kungslednem, který přichází z jihu. Trek má celkem 105 km s celkovým převýšením 3270 m s možností vystoupat na nejvyšší horu Švédska Kebnekaise. Trochu jsme váhali jaký termín vybrat, ale po přečtení průvodce to bylo jasné. Vybrali jsme začínající podzim, který může nabízet stále hezké počasí, ale zároveň již chladné noci, které zajistí, že nás nebudou otravovat žádní komáři (po zkušenosti z Norska, velmi důležitý faktor). Fotky barevného Laponska jsou úchvatné a také průvodce slibuje ,,never ending blueberries“.

Trasu máme, termín také a ještě zbývá sehnat spolucestovatele. Tentokrát jsme našimi plány zaujali kamaráda z horoškoly Jirku, který už zcestoval téměř celý svět, ale ve Švédsku ještě nebyl, a vzal s sebou svého kamaráda Michala. Trochu jsme spekulovali nad koupí letenek. Nechtěli jsme totiž, aby nám je zase zrušili jako před rokem. Měli jsme vyhlídnuté letenky z Berlína do Kiruny za cca 6000 Kč. Jenže než jsme se vrátili z Islandu a ke koupi jsme se skutečně rozhodli, tak cena vzrostla dvojnásobně 🙁 Ve svém vybavení jsem pozměnila pár věcí (jen jsem bohužel neudělala fotku při balení). Největší změnou je nový batoh. Můj Osprey Tempest už toho dost zažil a tak jsem hledala nějakou alternativu, protože inovovaný model je o 600g těžší. Nebylo to lehké, ale nakonec jsem vybrala Gregory Maya 40l. Váhově je srovnatelný s Tempestem a i jeho provedení je dost podobné. Další novinka v mé výbavě je odlehčená lahev Nalgene Cantene 1l. Je to vlastně takový vak na vodu ale s širokým hrdlem typický pro Nalgene. Navíc láhev vydrží i horkou vodu. Poslední novinkou jsou home made barefoot sandálky, pro případné brodění nebo do hotelu jako pantofle. Celá moje výbava je zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *